laws.tehran.ir
شماره صدور(ابلاغ) : 160/2438/2815
تاریخ صدور(ابلاغ) : 1397/02/11


تعيين نرخ كرايه انواع تاكسي در شهر تهران در سال 1397

مصوب 1397/02/09


نوع سند:

نوع تصویر:
شماره صفحه
مشاهده همه تصاویر نسخه pdf (چاپ کلی)

تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی در شهر تهران در سال 1397

ماده یکم (1):

در اجرای بند بیست و هفتم (27) ماده هشتادم (80) «قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» مصوب 1375/3/1 مجلس شورای اسلامی و اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شهرداری تهران (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران) اجازه داده می ‌شود نرخ کرایه انواع تاکسی‌های شهر تهران را به صورت میانگین دوازده و نیم درصد (12.5%) نسبت به نرخ‌های مصوب سال 1396 افزایش دهد و از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه نرخ‌­های جدید را بر اساس دستورالعمل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران به تاکسی­‌داران ابلاغ و ضمن نصب برچسب­‌های حاوی قیمت­‌های مصوب در کلیه خطوط و تاکسی‌ها بر حسن اجرای آن با جدیت اعمال نظارت نماید.

تبصره:

برای نرخ کرایه در نوبت شب از ساعت بیست و دو (22) لغایت شش (6) صبح معادل بیست درصد (20%) به نرخ‌های تعیین شده افزوده می‌شود.

ماده دوم (2): پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی

شهرداری تهران (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران) مکلف است در سال 1397 ضمن فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم، تاکسی­‌های شهر تهران را حداقل به یکی از روش‌های پرداخت الکترونیک کرایه از قبیل پرداخت برخط (آنلاین) از طریق کارت‌های بانکی عضو شتاب، برنامه کاربردی تلفن همراه و پرداخت برون‌خط (آفلاین) با استفاده از کارت بلیت مجهز نموده و هزینه های لازم جهت این امر را از محل اعتبارات سازمان مذکور تأمین و پرداخت نماید.

تبصره:

سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران موظف است امکان رقابت بین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیک (حداقل 3 شرکت واجد شرایط) را فراهم نماید.

ماده سوم (3): افزایش کرایه در شرایط نامناسب آب و هوایی

شهرداری تهران (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران) مجاز است،کرایه انواع خدمات را با توجه به شرایط آب و هوایی در مواقع باران و برف حداکثر تا بیست درصد (20%) کرایه مصوب برای تاکسی‌هایی که دارای یکی از روش‌­های پرداخت الکترونیک کرایه می‌باشند و امکان تغییر نرخ به صورت متمرکز برای آنها وجود دارد، افزایش دهد.

ماده چهارم (4): افزایش کرایه در زمان اوج سفر

شهرداری تهران (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران) مجاز است، کرایه خدمات تاکسی‌های خطی را در ساعات اوج ترافیک بعد از ظهر از ساعت 17 الی 20 حداکثر به میزان بیست درصد (20%) کرایه مصوب برای تاکسی­‌هایی که دارای یکی از روش­‌های پرداخت الکترونیک کرایه می‌باشند و امکان تغییر نرخ به صورت متمرکز برای آنها وجود دارد، بر اساس تخمین سرعت متوسط تاکسی در ساعت اوج ترافیک افزایش دهد.

ماده پنجم (5): نرخ ارائه خدمات ویژه

جهت تأمین رفاه شهروندان و تأمین شرایط ارائه خدمات ویژه حمل مسافر با استفاده از خودروهای مجهز به سيستم‌های هوشمند، تاکسيمترِ دارای چاپگر و برخوردار از کیفیت مطلوب جابجایی مسافر، به سازمان مديريت و نظارت بر تاكسيراني شهر تهران اجازه داده می‌شود، تا سقف هشتاد درصد (80%) به نرخ کرايه خودروهای موضوع این مصوبه (بر حسب نوع تاکسی) افزوده و نسبت به اعلام آن به شرکت‌هایی که حسب تشخیص آن سازمان از خودروهای ارائه‌دهنده خدمات ویژه برخوردارند، اقدام نماید. تعيين نرخ توسط این تاکسي‌ها به وسيله تاکسيمتر انجام شده و برچسب نرخ مطابق با نوع خودرو برای اطلاع شهروندان در داخل تاکسی نصب خواهد شد. سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران موظف است در خصوص محاسبه و دریافت کرایه تاکسی از مسافران در خودروهای فوق نظارت کافی اعمال نماید.

ماده ششم (6): مصوبه نرخ کرایه تاکسی در سال 1398

شهرداری تهران موظف است لایحه تعیین نرخ کرایه تاکسی در سال 1398 را حداکثر تا پایان بهمن‌ماه سال 1397 تهیه و جهت بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید.

ماده هفتم (7): مسؤولیت اجرای مصوبه

شهرداری تهران (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران)، مسئول حسن اجرای مفاد این مصوبه می‌باشد.

تصویر مصوبه الحاق نشده است.