laws.tehran.ir
شماره صدور(ابلاغ) : 160/2799/7765
تاریخ صدور(ابلاغ) : 1400/04/26


جوابيه شوراي اسلامي شهر تهران به اعتراض هيات تطبيق نسبت به مصوبه «نامگذاري و تغيير نام بيست و نه (29) معبر و پنج (5) بازار و ميوه تره بار شهر تهران- ابلاغي به شماره 160/2710/122/6243 مورخ 1400/04/02

مصوب 1400/04/22


نوع سند:

نوع تصویر:
شماره صفحه
مشاهده همه تصاویر نسخه pdf (چاپ کلی)

جوابيه شوراي اسلامي شهر تهران به اعتراض هيات تطبيق نسبت به مصوبه «نامگذاري و تغيير نام بيست و نه (29) معبر و پنج (5) بازار و ميوه تره بار شهر تهران- ابلاغي به شماره 160/2710/122/6243 مورخ 1400/04/02

ماده واحده:

در پاسخ به نامه شماره ۱۴۰۰/۱/۵۳۹۷ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۴ فرمانداري تهران موضوع اعتراض هيأت تطبيق به مصوبه« نامگذاري و تغييرنام بيست و نه (۲۹) معبر و پنج (۵) بازار ميوه و تره بارشهر تهران » – ابلاغي به شماره ۱۶۰/۲۷۱۰/۱۲۲/۶۲۴۳ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ اشعار مي دارد؛ كميسيون نامگذاري شوراي اسلامي شهر تهران، بنا به پيشنهاد نهادها، سازمانها، مراكز علمي و فرهنگي، مجامع دانشگاهي، شوراياري هاي سطح تهران و ديگر مراكز مرتبط، و در نهايت با راي اعضاي شورا، نسبت به نامگذاري معابر و خيابانهاي شهر اقدام مي نمايد. در خصوص نامگذاري معابري به اسم بزرگان ادبيات كودك و نوجوان ايران، از جمله: استاد مهدي آذريزدي، استاد جبار باغچه بان ، صمد بهرنگي و استاد هوشنگ مرادي كرماني نيز پيشنهادهايي از سوي افراد و نهادهاي فرهنگي مانند دفتر شعر جوان (كه جمعي از چهره هاي مطرح ادبيات كودك و نوجوان كشور آن را اداره مي كنند، به شورا رسيد كه بنا به خويشاوندي و ارتباطي كه بين اين بزرگان و كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان وجود دارد، چهار خيابان روبه روي اين محل در منطقه ۶ شهرداري تهران كه صاحب عناوين: اول، سوم، پنجم و هفتم بود، با حفظ شماره به نام اين استادان نامگذاري شد.در اقدامي عجيب و غير منتظره از سوي هيات تطبيق به رياست فرماندار محترم تهران ، آن هم همزمان با ۱۸ تيرماه (روز ملي ادبيات كودك و نوجوان)، مستند به نام فرمانداري تهران اين مصوبه قانوني شوراي شهر منتخب مردم در خصوص نامگذاري براي چهار شخصيت مطرح ادبيات كودك و نوجوان غير قانوني اعلام شد. لازم به توضيح است پيش از اين، كميسيون نامگذاري شوراي پنجم شهر تهران، در تكريم و بزرگداشت چهره هاي مطرح ادبيات، فرهنگ و هنر كودك و نوجوان كشور، معابري را به نامهاي: عباس يميني شريف، نادر ابراهيمي، مصطفي رحماندوست، احمدرضا احمدي، توران ميرهادي، قيصر امين پور، پروين دولت آبادي، عباس كيارستمي و نظاير آن نامگذاري كرده است. براي استحضار هر چه بيشتر هيات تطبيق و فرماندار محترم خلاصه شرح احوال و آثار اين بزرگان و نيز متن سخنان ارزشمند مقام معظم رهبري در ديدار با نخبگان استان يزد به تاريخ ۱۳۸۶/۱۰/۱۵در خصوص استاد مهدي آذر يزدي در ادامه مي آيد.

• مهدي آذريزدي (زادهي ۲۷ اسفند ۱۳۰۰ در يزد - در گذشته به تاريخ ۱۸ تير ۱۳۸۸ در تهران) كه ۱۸ تيرماه را به مناسبت درگذشت او، «روز ملي ادبيات كودك و نوجوان» نام نهاده اند؛ نويسنده اي است كه عنوان «پرتيراژترين نويسنده كودك و نوجوان» را به خود اختصاص داده و چند نسل با كتاب «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» او خاطره ها دارند. او همچنين به «پدر ادبيات كودك و نوجوان ايران» شهرت دارد. مقام معظم رهبري فرموده اند :« .... ايشان يك خلايي را در يك برهه اي از زمان براي زنجيره طولاني فرهنگي اين كشور پر كردند. اين كار با ارزش است. خداوند از شما {آقاي مهدي آذريزدي اين خدمت را قبول كند و مأجور باشيد. اين ستايش هاي زباني و اينها، اجر كارهائي كه با اخلاص انجام گرفته باشد، نمي شود؛ اجر كار مخلصانه را خدا بايد بدهد و خدا هم خواهد داد ... من خودم را از جهت رسيدگي به فرزندانم، بخشي مديون آقاي آذريزدي و كتاب «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» اين مرد ميدانم... در سطح شعاع ارتباطات فاميلي و دوستانه، هرجا دستم رسيد و فرزندي داشتند كه مناسب بود با اين قضيه، اين كتاب ايشان را معرفي كردم. (بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار نخبگاناستان يزد ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۸۶ )»

• جبار باغچه بان (زاده ۱۹ ارديبهشت ۱۲۶۴ در ايروان - درگذشته به تاريخ ۴ آذر ۱۳۴۵ در تهران) از راهگشايان و پيشگامان ادبيات كودك در ايران، بنيان گذار نخستين كودكستان و نخستين مدرسه ناشنوايان ايران در تبريز، و اولين مؤلف و ناشر كتاب كودك در ايران است . آثار باغچه بان از شوراي جهاني كتاب كودك، عنوان بهترين كتاب هاي كودك را به دست آورده اند. • صمد بهرنگي (زاده ۲ تير ۱۳۱۸ در تبريز - در گذشته به تاريخ ۹ شهريور ۱۳۴۷ در ارسباران) معلم، داستان نويس كودكان و نوجوانان، مترجم و محقق فولكلور آذربايجاني كه نيازي به معرفي ندارد و همه ي ايرانيان او را با كتاب مشهورش ماهي سياه كوچولو» مي شناسند. اين كتاب و چند كتاب ديگرش از جمله «اولدوز و كلاغ ها»، «يك هلو هزار هلو» و «افسانه هاي آذربايجان» باعث شهرت او شده اند و به زبانهاي ديگر نيز راه يافته اند.

• هوشنگ مرادي كرماني (زاده ۱۶ شهريور ۱۳۲۳ در شهداد كرمان) كه عمده شهرت او به خاطر نگارش «قصه هاي مجيد» است. اين داستان و بسياري ديگر از كتاب هاي او به فيلم تبديل شده اند. آثار هيچ كدام از داستان نويسان ايراني، به اندازه ي مرادي كرماني به زبانهاي ديگر در جهان ترجمه نشده است. جوايز ملي و بين المللي مرادي كرماني براي آثارش بيش از هر داستان نويس ديگر ايراني است. كانديداي چند دوره از جايزه جهاني هانس كريستين آندرسن كه به نوبل ادبيات كودك و نوجوان مشهور است، از جمله دستاوردهاي اوست. «بچه هاي قالي بافخانه»، «خمره»، «شما كه غريبه نيستيد»، «چكمه»، «مرباي شيرين»، «مهمان مامان»، «نه تر و نه خشك»، «پلوخورش» و «ته خيار» تعداد محدودي از داستان هاي اوست كه جوايز زيادي را براي استاد مرادي كرماني و ادبيات ايران به ارمغان آورده اند.در پايان ضمن تاكيد مجدد بر اجراي مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران ، از فرماندار محترم و اعضاي محترم هيات تطبيق انتظار مي رود در اين خصوص تجديد نظر نموده و با تاييد مصوبه دال بر عدم مغايرت قانوني با قوانين بالادست، شوراي اسلامي شهر تهران را در انجام وظايف قانوني ناشي از اختيارات مصرح در قانون ياري نمايند.

تصویر مصوبه الحاق نشده است.